Gyógyszerfejlesztéssel a vírus pusztítása ellen
A koronavírussal kapcsolatos egyetemi kutatásokról, az ipari partnerekkel közös fejlesztésekről, a vírus ellen bevethető gyógyszerekről és az oltóanyaggyártásról is beszélt Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a Debrecen TV Közügy Extra című műsorának pénteki adásában.
KINCS-et érő megbízatás
Engler Ágnes egyetemi docenst, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Neveléstudományi Tanszékének vezetőjét nevezte ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) megbízott tudományos elnökhelyettesének Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.
IK: a járvány terjedését modellezik
A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás módszereivel jelzik előre a koronavírus-járvány terjedését a Debreceni Egyetem Informatikai Karának kutatói. A több kar közreműködésével készült speciális szoftver folyamatosan modellezi a várható esetszámot és a járvány alakulását.
Járványok régen és ma
A vírusok és a járványok mindig próbára tették az emberiséget és a tudományt. A betegségek történetében azonban előbukkan egy visszatérő jelenség: az emberi magatartás.
Kire bízza fiókáit a kakukk?
Hogyan választja ki utódai megfelelő nevelőszüleit, azaz gazdamadarát a kakukk? Erre a kérdésre keresték a választ a Debreceni Egyetem viselkedésökológusai. A meglepő eredményt hozó kutatást a neves Nature lapcsaládhoz tartozó Scientific Reports-ban publikálták a szakemberek.
A vírusok és az időjárás kapcsolata
Sokan a tavaszi idő és a meleg beköszöntétől várják a megoldást a koronavírus-járványra. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Meteorológiai Tanszékének vezetőjét kérdeztük, hogy milyen hatással van az időjárás a vírus terjedésére.
Debreceni kutatók a tudományban
A Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) Tagválasztási Bizottsága legutóbbi ülésén az FKA tagjai sorába fogadta Gacsályi-Bába Barbarát, a Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelvtudományi Tanszék adjunktusát. Így már hárman is képviselik a tudományos testületben a Debreceni Egyetemet (DE).
Rendhagyó program a költészet napján
A kialakult rendkívüli helyzet miatt rendhagyó módon csatlakozik programjaival a magyar költészet napja április 11-i megünnepléséhez a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára. A DEENK két magyar verset, egy kortárs és egy klasszikus művet dolgoz fel minivideók bemutatásával.
Új élethelyzet: a home office
Sokak számára teremtett szokatlan, új élethelyzetet a koronavírus járvány. Új értelmet kapott a távmunka, a távoktatás, és az otthon, együtt töltött idő is. A Debreceni Egyetem Klinikai és Személyiségpszichológiai Tanszékének vezetője adott hasznos tanácsokat.
A betegek nyugtatása is megtanulható
A hallgatók személyiségétől függ, mennyire képesek a mostanihoz hasonló veszélyhelyzetben helytállni. Az Egészségügyi Karon folytatott tanulmányaik során olyan technikákat is megtanulhatnak, amik segítségével azonnal és helyesen tudnak reagálni a legnehezebb helyzetekben is.